Nadace v prvním ročníku dlouhodobého stipendijního programu „Štěstí přeje připraveným“ podpořila 16 mladých stipendistů, kteří jsou na profesní cestě stát se budoucími experty v dětské paliativní péči. Jedná se o lékaře, psychiatry, sestry, psychology, mediky, sociální pracovníky a další. Postupně vzniknou také dva nové týmy pečující o vážně nemocné děti a jejich rodiny ve Fakultní nemocnici Ostrava a v Nemocnici České Budějovice a.s.
Všichni zájemci o stipendium, kterých bylo v počátku 40, prošli dvoukolovým výběrem zahrnujícím např. také prezentaci v anglickém jazyce. Hodnotitelé pečlivě vybrali 16 stipendistů, kteří obdrží na své studijní záměry finanční prostředky v celkové výši 2 273 757 korun. V rámci svých projektů se stipendisté podívají také do zahraničí a přivezou dobrou praxi a nové postupy do České republiky.
Mezi podpořenými jsou i dva pracovní týmy. Prvním z nich jsou dvě lékařky, neonatoložky z českobudějovické nemocnice, které se jedou učit do hospicu Martin House ve Velké Británii. Druhým je tandem sestry a lékařky z fakultní nemocnice v Ostravě pracující rovněž na novorozeneckém oddělení. V rámci 3týdenní stáže nasbírají zkušenosti v australské Mothers’ Hospitals’ na Neonatal Critical Care Unit a také na Griffith University. Všechny čtyři stipendistky se budou snažit o založení dětských paliativních týmů ve svých nemocnicích, aby byla v budoucnu péče dětem a rodinám lépe dostupná.
Další stipendisté se zapojí do zahraničních dětských paliativních a podpůrných týmů, aby tu načerpali znalosti o inovativních přístupech jako je např. zařazení psychiatrické péče jako součásti multidisciplinárního přístupu v dětské paliativě nebo systemické řešení pro lepší odkazování dětí v paliativní péči z nemocnice do dětského hospice.
Výsledkem podpořených stipendií bude také vznik nových metodik. Jednou z nich je nová komplexní metodika pro Centrum dětské neuroonkologie ve FN Motol, která pomůže při zahájení paliativní péče u dětského pacienta podle jeho individuální diagnózy, prognózy a psychosociální situace.
Nadace také podpoří vznik úplně nové pozice herního terapeuta a s ní spojené komplexní vzdělávání. Herní specialista je důležitý pro rozvoj, vývoj a vzdělávání dítěte, a třeba i pomoc při rozvoji základní komunikace s okolím. Na komplexní vzdělání herního terapeuta v budoucnu naváží workshopy pro rodiče a profesionály pečující o vážně nemocné děti.
Další z projektů se zaměřuje na výzkum možností využití virtuální reality v dětské paliativě. Vedle toho vnímáme jako důležité dát prostor různým terapeutickým formám a přístupům v oblasti perinatrální ztráty a samozřejmě také v případě dětských pacientů, jejichž stav neumožňuje pohyb mimo lůžko.
Jako zásadní vnímáme přirozenou snahu mladých stipendistů sdílet své nově nabyté znalosti s jejich kolegy a veřejností prostřednictvím odborných a popularizačních článků, podcastů, přednášek nebo formou prezentací na zahraničních a českých konferencích. Věříme, že i tato část stipendijního programu nadchne nové zájemce a podpoří snahu Nadace v rozšíření řad profesionálů v dětské paliativní péči, kterých je nedostatek.
Jsme v Nadaci nadšeni, jak velký zájem stipendijní program Štětí přeje připraveným vzbudil a také z kvality a různorodosti záměrů stipendistů, které budou mít opravdu dopad na kvalitu života rodin a dětí, které potřebují dětskou paliativní péči.
Všem zájemcům děkujeme, sledujte nás, protože další podobnou výzvu pro Vás připravujeme.
Pokud vás projekty stipendistů zajímají do detailu, podívejte se na video, kde je sami představují.