Všechny děti, nejen ty vážně nemocné, musí kvůli prevenci i léčbě občas k lékaři. Bez obav tam chodí málokteré, hodně dětí má z lékaře strach. Jedním z největších je ten z jehel. Stačí jeden nepříjemný a bolestivý zážitek, kvůli kterému se této procedury bojí člověk až do dospělosti. Menších či větších zákroků, které dětem působí bolest fyzickou nebo psychickou, je ve zdravotnictví více. Dobrý lékař nebo sestřička jim přitom mohou předejít. Nebo je aspoň zmírnit.
Dnešní den, 17. říjen, je Mezinárodním dnem proti bolesti. Přinášíme proto užitečné tipy od zdravotníků ze světa i z Česka, jak udělat návštěvy v ordinaci nebo i v nemocnici pro děti příjemnější.
Aby píchnutí nebolelo
Začneme zmíněnou bolestí a strachem z jehel. Obojí jde zmírnit až eliminovat několika způsoby. Jedním z nich je aplikace znecitlivujícího krému před vpichem. V Česku je k dispozici například Emla. Podobně fyzické vnímání ovlivní i chladivá vibrační beruška zmírňující bolest. „Stačí ji před injekcí přiložit na kůži a následné píchnutí jehly dítě pak téměř necítí,“ říká lékařka Barbora Červíčková z Dětského centra Veská.
Beruška u malých dětí zároveň přispívá k odvedení pozornosti, vypadá totiž jako hračka. Velký vliv na děti má správná komunikace a přístup zdravotníka. Někteří používají originální praktiky. Příkladem může být profesor dětské medicíny bolesti a paliativní péče z amerického San Francisca, Stefan J. Friedrichsdorf, který letos v Praze ukazoval navlékání magické rukavice. Sledovalo ho více než sto odborníků, kteří pečují o vážně nemocné děti. Rukavice byla zcela imaginární, její nanesení trvalo několik minut a ruku subjektivně znecitlivěla každému, kdo to zkusil.
Je užitečné mít v ordinaci či vyšetřovně cokoli, co pomůže odpoutat pozornost dětí, například od zmíněné jehly. Může to být obrazovka, kde si malý pacient může vybrat pohádku, brýle s virtuální realitou, ale také knížky, hračky nebo interaktivní model lidského těla a jiné pomůcky. Děti jsou hravé a zvídavé.
Zážitek zlepšují i drobnosti
I zdánlivě obyčejné dětské náplasti s hezkými obrázky přijmou děti mnohem lépe než klasické dospělácké. Stejně tak mohou být v dětském provedení i různé sondy a porty nebo složitější zařízení. Injektomaty, infuzní pumpy či kapačky v některých nemocnicích schovávají do modelů autíček či domečků. Kolikrát hodně pomůže i drobnost, kterou najdete v každém dětském pokojíčku. „Infuzní vak s chemoterapií působí řadě našich pacientů nevolnost, jen když ho vidí. Proto máme na oddělení plyšáky. Vaky s chemoterapií se do nich schovají a malý pacient snáší léčbu lépe,“ říká lékařka Lucie Hrdličková z Týmu dětské podpůrné péče FN Motol.
V obdobném duchu studentky ČVUT vymyslely a na 3D tiskárně vyrobily hravé a barevné háčky na různé hadičky a nádobky s životodárnými tekutinami. Podobných drobností může být řada. Když jsou lékařská zařízení veselá a barevná, působí na děti i jejich rodiče, mnohem lépe.
Někteří zdravotníci nám posílali tipy na další pomůcky pracující s teplem a chladem, například gelové polštářky, různé sáčky naplněné fazolemi, čočkami, pohankou. Ale také na pohodlné polohovací pomůcky – od srdíček, kostiček, motýlků až po hady různých délek a tlouštěk. Jiným se osvědčila kombinace sluchátek a látkových brýlí na spaní. Někdy chce mít totiž dítě klid, neslyšet a nevidět.
Veselé oblečení i diplomy pro superhrdiny
Mnozí lékaři v nemocnicích už také nosí oblečení potištěné hravými dětskými obrázky, aby na děti působili přátelštěji. Za všechny můžeme jmenovat primáře novorozeneckého oddělení FN Olomouc Jana Hálka, který má navíc vlídný hlas, trpělivost a lidský přístup, který je pro děti i rodiče obrovským přínosem.
Důležité je myslet i na děti v terénu, které jsou třeba účastníky dopravní nehody. „Používáme pro ně velmi teplé deky s obrázky. Šok způsobuje, že je člověku zima. Vždycky to doporučuji na přednáškách v nemocnicích a ve spoustě ambulancí a na příjmech je stále nemají,“ říká vrchní sestra z dětského oddělení nemocnice v Karlových Varech Alžběta Mlejnková.
Někteří pečující zdravotníci, například ve Fakultní nemocnici v Motole, kde nejvíce dětí podstupuje náročnou léčbu, používají i diplomy a odznaky za statečnost. Děti jsou pro ně superhrdinové a chtějí jim to dát najevo.
Děkujeme všem zdravotníkům i rodičům, kteří nám poslali své tipy. A budeme rádi za všechny další, které zase budeme šířit do světa. Můžete nám je posílat na adresu info@nrv.org. Cokoli, co dětem od bolesti a strachu pomůže, se počítá.
Autor: Mirek Čepický