Kdo navštívil usedlost Cibulka ví, že tohle místo má své kouzlo a osobité genius loci. Možná i to je důvod, proč už po staletí přitahuje filantropy. Manželé Vlčkovi, kteří založili naši Nadaci a věnovali jí do začátku téměř 2 mld. korun na péči o vážně nemocné děti, nejsou v historii usedlosti první a jediní, kteří věnují svůj majetek a úsilí na pomoc druhým. Biskup Leopold Thun-Hohenstein, nejslavnější obyvatel usedlosti Cibulka, který tu žil před dvěma sty lety, byl osvícený a pravděpodobně velmi laskavý člověk. Zemřel v roce 1826 a o jeho povaze svědčí i závěť, ve které měla dobročinnost své místo.
Jeho testament mimo jiné ukládal poskytnout dobročinný dar pro „chudé uvedené na seznamu domu“ a také pro „nejpotřebnější chudé“ při místním farním kostele, kteří budou při jeho pohřbu na hřbitově. Pro dobu po své smrti stanovil příspěvek pro chudé, kteří se každý rok „na svátek svatého Jana na úpatí vinice Cibulka sejdou u postavené sochy svatého Jana“. Ve své závěti zároveň biskup Thun-Hohenstein také zajistil 27 osob své domácnosti doživotní rentou. Projevením takové velkorysé péče o blízké osoby na statku Cibulka, o chudé obyvatele Prahy a okolí a o pasovské poddané jednal Leopold Thun v duchu osvíceného vladaře.
Počet Čechů, kteří mají sepsanou závěť, nelze s jistotou zjistit. Známý je počet závětí, které lidé oficiálně sepíší, a případně také uloží, u notáře. Ročně takto sepíše závěť necelých 30 tisíc Čechů. Lidé ale také často svou závěť napíší sami a uloží ji doma. O sepsání závěti podle průzkumů uvažuje každý třetí obyvatel Česka.
Ne každý ví, že v závěti může část svého majetku odkázat dobročinné organizaci. Může tak svým odkazem podpořit například dobročinnou aktivitu či projekt, na který přispíval už za života.
Sepsat závěť zabere jen několik desítek minut, můžete tak rozhodnout o svém majetku, předejít budoucím sporům v rodině a v neposlední řadě pokračovat ve svých dobročinných aktivitách tím, že v závěti budete pamatovat na neziskovou organizaci nebo dobročinný projekt.
Jestli jsme Vás inspirovali a uvažujete o sepsání závěti, ve které budete chtít poskytnout prostředky vážně nemocným dětem prostřednictvím naší Nadace, kontaktujte nás, rádi s Vámi vše probereme. Počínaje 13. září, na které připadá Mezinárodní den závěti, začíná měsíc dobročinné závěti, který každoročně vyhlašuje Koalice za snadné dárcovství.
Autor: Míša Šimková
Zdroj: článek „Exil ve vlasti“ Pražské roky posledního pasovského knížete-biskupa Leopolda Leonharda z Thun-Hohensteinu, který byl otištěn v časopisu Staletá Praha (ročník XXXVII/2022, číslo 1)