S odborníky pracujícími v dětské paliativní péči nebo v dalších blízkých oborech jsme v každodenním kontaktu. O to víc nás těší, že se lékaři a zdravotníci stále častěji objevují také mezi našimi podporovateli a dárci. Bez ohledu na to, jakému oboru se věnují, si totiž velmi dobře uvědomují, jakou si téma dětské paliativní péče zaslouží pozornost. A neváhají se aktivně zapojit rovnou do osvěty a oslovit i své okolí.
Na svém blogu Pediatrie s úsměvem má třicet tisíc sledujících – převážně rodičů malých dětí, kteří v jejích příspěvcích z pediatrické praxe hledají poučení podané odlehčeně a s nadhledem. Před Vánoci se paní doktorka Martina Milkovičová rozhodla předložit svým příznivcům závažnější téma: „Rodiče nevyléčitelně nemocných dětí. Někde jsem četla, že jsou to ti nejsilnější, kteří byli vybráni, protože to obrovské břímě unesou. Málokdy si na něco stěžují. Ze dne na den se z nich chtě nechtě stanou zdravotní sestřičky a skoro doktoři, kteří se snaží s chladnou hlavou řešit potíže, které se zrovna objeví.“
Otevřeně popsala, čím si ti, kteří si „vytáhli tu nejkratší sirku“, v průběhu vážné nemoci svých dětí prochází. S jakými obavami se jí svěřují. V jakém sociálním vakuu se ocitají a jak celá situace dopadá i na ostatní členy rodiny. A jak je i pro ni důležité, aby je mohla v tak zásadní chvíli jejich života svěřit širokému týmu odborníků, kteří jim poskytnou péči podle mezinárodního standardu.
„Příroda nám rodičům vypíná hlavu při jakékoliv myšlence na nemoc našeho dítěte. Nedokážeme na to myslet, a když, tak nám po vteřinách okamžitě vlhnou oči a spouští se panika. Myslím, že právě proto je toto téma ve společnosti takovým podivným tabu. Často nevíme co říct, nejistě přešlapujeme okolo a i kdybychom pomohli hrozně rádi, nevíme jak.“
Příznivci paní doktorky nepřešlapovali a věděli jak pomoct. Během pár týdnů dali dohromady částku přes 200 tisíc korun!
Pan primář Pavel Horyna s vážně nemocnými dětmi na své klinice plastické a estetické chirurgie do styku asi nepřichází. Ale protože hlavní cíl Nadace – zvyšování kvality a dostupnosti dětské paliativní péče, je v souladu s jeho hodnotami, rozhodl se pro nestandardní narozeninovou oslavu, na které pro svou rodinu a přátele připravil tombolu. Vysvětlil jim, že investice do paliativní péče má pro něj smysl.
„Věřím, že investice do kvalitní paliativní péče a vzdělávání zdravotních pracovníků vede k rozvoji a podpoře lepší společnosti, kde je trpícím poskytována kvalitní péče a kde se smrt stává součástí života a je nesena s důstojností a pochopením.“ A tak nám ke svým kulatinám nadělil dar 80 tisíc korun!
A nás těší, že nejen tyto dvě sbírky, ale také všechny ostatní dary našich dárců, můžou v plné výši mířit přímo na rozvoj oboru dětské paliativní péče, který pomáhá těm, kteří to tak potřebují.
Autor: Michaela Střelcová
Foto: Unsplash.com