Blíží se hlavní část stavebních prací na usedlosti Cibulka. Po dokončení rekonstrukce domku zahradníka a západní zahrady, která k němu přiléhá, navážeme v druhé polovině roku rekonstrukcí stávajících objektů usedlosti, která by měla trvat do jara 2026. S drobným časovým odstupem po zahájení rekonstrukce by měly začít práce na novostavbě lůžkového křídla hospice, který bude umístěný ve východní zahradě.
Na konci loňského roku jsme uspořádali setkání vedoucího projektu Cibulka, architekta Františka Brychty, s lidmi z okolí usedlosti, kterých se stavební práce a s nimi možná související omezení dotknou. Prezentoval jim náš plán průběhu stavby a snažil se zodpovědět jejich otázky. Informace jsme sepsali do tohoto článku. V něm prezentujeme naši předběžnou představu průběhu stavebních prací, skutečnosti mohou po projednání se všemi dotčenými orgány státní správy doznat dílčích změn a úprav.
Jaké etapy má stavba a kdy budou probíhat?
Nutnou nultou etapou je úprava a rozšíření stávajícího sjezdu v jihovýchodním okraji usedlosti. Současně s tím tu vybudujeme zázemí, které bude následně potřeba, např. prostor pro čištění aut. V rámci úprav bude třeba prohloubit příjezdovou cestu, a to znamená realizovat i plánovanou opěrnou zeď. Po dobu stavby opěrné zdi, která zabere řádově několik měsíců, bude nutné tento chodník uzavřít. Počítáme s tím, že návazně zrekonstruujeme celý úsek, kterého se úpravy týkají.
Kdy očekáváme stavební povolení?
Žádáme o sloučené územní rozhodnutí a stavební povolení pro celou usedlost, které bychom rádi získali ve třetím čtvrtletí 2024. V souvislosti s probíhající změnou územního plánu počítáme, že dokumentace bude rozdělená na rekonstrukci původních objektů, kterou bychom mohli mít v krátkém předstihu, a následně dokumentaci pro novostavbu. Určující je dokončení procesů souvisejících se změnou územního plánu.
Jak velký objem dopravy v rámci stavby očekáváme?
Podle předběžných kvalifikovaných odhadů projektantů dopravy a ZOV vychází, že v době nejnáročnějších prací, by se měl objem dopravy pohybovat v rozsahu cca 10 nákladních aut za den. Jde o odhad, rozhodující slovo bude mít v tomto ohledu dodavatel a jeho technologické možnosti.
Jak dlouho bude probíhat zvýšený provoz stavebních vozidel?
Zvýšená doprava spojená se stavbou by měla probíhat asi 20 měsíců. Po získání stavebního povolení zabere zhruba dva měsíce příprava staveniště, kdy počítáme s dopravním zatížením 2–3 menšími nákladními vozy denně. Délka druhé, z pohledu dopravy nejobjemnější etapy, kdy počítáme s průjezdem zhruba 10 nákladních aut denně, bude trvat 20 měsíců. Dopravu se budeme snažit směrovat mimo denní dopravní špičku. Dává smysl rozložení do delšího časového úseku ve prospěch nižšího denního množství vozidel. Současně se snažíme maximum objemu materiálu a zeminy, který se bude v rámci stavby přesouvat, deponovat v rámci usedlosti a tím minimalizovat transport vně areálu.
Jaké příjezdové trasy budeme pro stavbu používat?
Rádi bychom rozprostřeli proces zásobování stavby do většího časového úseku, aby omezení, která z toho částečně vyplynou, byla co nejmíň nepříjemná pro široké okolí. Počítáme s tím, že doprava v rámci stavby bude řízená a redukovaná. Zatížení se budeme snažit dělit na obě příjezdové trasy, jak východní z Cibulek, tak, speciálně s objemnějšími a hůř transportovatelnými náklady, ve výjimečných případech západní trasu přes park. Obě příjezdové trasy mají své limity.
Kudy povede východní příjezdová trasa?
Doprava by měla odbočovat z Plzeňské ulice od Kavalírky nahoru ulicí V Cibulkách a ulicí Trojdílnou, kde bude dočasně změněný směr jednosměrky. Opatření se dotkne v horní části ulice Nad zámečkem, kde na kraji počítáme s dočasným zrušením přibližně tří parkovacích stání, aby stavební vozidla měla prostor zajet.
Proč nebude všechna doprava směřována přes park?
Západní cesta vede přes lesopark, kde je zvýšený provoz chodců, sportovců, zvířat. Nepodkročitelný limit je vlastní historická brána usedlosti, která je památkově chráněná a pro provoz objemných vozidel úzká a nízká. Zvažujeme různé alternativy, včetně vyjmutí patních kamenů, které významně snižují průjezd, nebo podhrabání celé brány. Vše bude záležet na názoru správců parku a odborníků památkové péče.
Budou stavbu zásobovat i domíchávače na beton?
Pracujeme se dvěma variantami, jednou z nich je zavážení „mixy”, druhá je vybudování mikrobetonárky přímo na Cibulce v rámci staveniště. Tak bychom byli schopní efektivně vytížit auta, která budou odvážet zeminu. Nicméně jde o složitou a nesnadno dostupnou technologii.
Jak bude vypadat východní příjezdová cesta usedlosti po vybudování nového sjezdu?
Po dokončení celé stavby bude nová zpevněná komunikace probíhat od křižovatky ulic Trojdílná a U Cibulky (resp. mateřské školky) dolů skrz celý areál usedlosti do ulice Nad Hliníkem. V tuto chvíli ladíme parametry této příjezdové komunikace, která začne za odbočkou do zahrádek. Bude mít dvě úrovně vjezdu. Jeden pro vozidla v minimálně normové šířce, tak aby byla umožněna klasická doprava pro provoz celého budoucího Centra. Paralelně s tím, v menším sklonu a na delším úseku bude bezbariérová rampa přístupná pro pěší, kočárky apod. Platí, že celý areál bude bezbariérově prostupný.
Bude mít veřejnost přístup do usedlosti?
Po dobu probíhajících stavebních prací (od jara 2024 do podzimu 2026) bude areál usedlosti pro veřejnost uzavřený. Naopak, domek zahradníka a celá plocha zrekonstuované západní zahrady budou od léta 2024 veřejně přístupné. Počítáme s tím, že celý areál usedlosti bude po dokončení rekonstrukce pro veřejnost přístupný, kromě noci, kdy bude uzavřený. Cesty kolem ohradních zdí nebudou nijak limitované. V rámci rekonstrukce zároveň počítáme s opravou všech ohradních zdí.
Které vstupy do usedlosti bude možné po rekonstrukci využívat?
Hlavní vstup v rámci nového Centra pro pěší a cyklisty bude západní historickou branou. Druhý vstup, jehož význam se výrazně posílí, bude východní cesta od Trojdílné ulice. Tudy budou do usedlosti zajíždět vozidla.
Dva dílčí obnovené vstupy povedou západní zahradou. První vede těsně podle jižní fasády domku zahradníka, jde v podstatě vstup do kavárny. Zároveň počítáme s obnovením vstupu historickou brankou v jihozápadním rohu usedlosti. V rámci usedlosti budou další dvě nebo tři branky, které nebudou aktivně využívány. Jde o branku, která vede zespoda do severní zahrady, která se bude otevírat jen při speciálních příležitostech. Kromě toho počítáme se zachováním branky na jihovýchodní straně vedle altánků. Bude sloužit jako servisní vstup na východní zahradu. Uvažujeme i o obnovení branky v severovýchodním rohu, která by mohla zkrátit cestu budoucím zaměstnancům Centra.
Jak to bude v budoucím Centru s parkováním?
V rámci architektonické studie jsme počítali s rozsáhlým parkovištěm, které jsme se rozhodli z několika důvodů zredukovat. Jde o podstatnou úsporu času a peněz, a současně minimalizaci dopravy spojené s odvozem zeminy. V současné době počítáme v rámci usedlosti s vybudováním cca 18 parkovacích stání, která budou vysokoobrátková. Budou se nacházet v objektu východní stodoly a v prostoru mezi stodolami. Kapacitu chceme posílit vlastní kyvadlovou dopravou, která umožní transport zaměstnanců k a od zastávky městské hromadné dopravy Kavalírka. Naše představa je elektrická dodávka, kterou budeme zaměstnancům poskytovat pro vylepšení jejich pracovního komfortu a zároveň k omezení potřeby parkovat v rámci areálu. Tuto službu budou moci využít i rodiče dětí v Centru Cibulka. Ti by použili rychloobrátkové parkovací stání na začátku a konci pobytu k pohodlnému vyložení/naložení věcí.
Zhruba tři parkovací místa z plánovaného počtu by měla sloužit potřebám domku zahradníka. Koncept kavárny je primárně myšlený jako cíl výletu nebo procházky. S příjezdy návštěvníků kavárny auty nepočítáme. Celkově se snažíme, aby zvýšení zatížení provozem v přilehlých ulicích bylo minimální.
Jaké bude využití vyšších pater domku zahradníka?
V domku zahradníka, v patrech nad kavárnou, bude v mezidobí 2024–2026 zázemí Nadace a zároveň místo pro řízení stavby Centra. Pro následné využití existují tři alternativy. Při velmi úspěšném provozu kavárny dojde k jejímu rozšíření tak, že využije veškerý prostor domku. Druhou variantou je, že se domek zahradníka stane sídlem organizace, která bude svou činností posilovat a vhodně doplňovat náplň celého Centra. Poslední možností je, že prostor zůstane i dále administrativním zázemím Nadace.
Autor: Míša Šimková