Při práci v Nadaci jsou momenty, které vás zaručeně dojmou, protože si uvědomíte, jak velký význam může mít podpora jednoho člověka a co může k dobrému změnit.
Jednou z takových chvil je ohlas Kateřiny Trkové, která se z dětské neuro onkologie v Praze, kde se stará o velmi vážně nemocné děti, vydala díky stipendiu Nadace do Memphisu ve Spojených státech, aby načerpala více zkušeností a přenesla je do péče v ČR.
Pracoviště, na které se Kateřina vydala, představuje absolutní světovou špičku v oboru dětské onkologie, jak vědecky, tak kvalitou péče o pacienty. Ke stáži ji inspirovala přednáška doktora Justina Bakera, světového leadera oboru dětské paliativní medicíny, kterého může díky stipendiu sledovat při práci a učit se od něj a kolegů. Kateřina bere osvojení principů dětské paliativní péče jako nedílnou součást práce dětského onkologa.
Pravidelně s námi sdílí své dojmy a my je teď sdílíme s vámi:
„Všechny moc zdravím z horkého Memphisu a St. Jude Children’s Research Hospital, kam jsem měla možnost vyjet díky podpoře stipendijního programu Nadace rodiny Vlčkových Štěstí přeje připraveným. Mým cílem zde je získat během dvouměsíční stáže nové zkušenosti především v oblasti integrace principů paliativní péče v dětské neuroonkologii.
Realita v tomto jedinečném místě dětské onkologie zatím naprosto předčila má očekávání. Mám možnost pracovat s QoLA (Quality of Life for All) týmem Dr. Justina Bakera a sledovat jejich konzultace s rodinami pacientů. S dětským hospicem QoLA Kids jsem také vyrazila na návštěvy do místních ubytovacích zařízení pro rodiny pacientů jako je Dům Ronalda McDonalda i jejich amerických domácností. Zároveň trávím čas i s neuroonkology v jejich ambulancích a na oddělení. Ve výzkumné části této stáže se zabývám kvalitativním výzkumem paliativní péče v rozvojových zemích pod vedením mé mentorky Dr. Marty Salek. Jsem nadšená a opravdu vděčná, že tu můžu být.
Již nyní pracuji na metodice integrace paliativní péče pro neuroonkologické pacienty na Klinice dětské hematologie a onkologie v Motole. Doufám, že především oni, které touto cestou také moc zdravím a těším se na ně, budou z této mé zkušenosti profitovat.“
Jak jsme zmínili výše, Kateřinu k žádosti o stipendium inpirovala přednáška světového leadera oboru dětské paliativní medicíny doktora Justina Bakera. S ním je při své stáži v každodenním kontaktu. Zprostředkovala také online setkání doktora Bakera s našimi kolegyněmi v Nadaci, při kterém probírali další spolupráci, konzultanství a možnosti pro české profesionály v dětské paliativní péči získávat zkušenosti z prestižních zahraničních pracovišť.
Kateřina Trková je mladá lékařka se zaměřením na dětskou neuro onkologii ve FN Motol a jedna z 16 mladých stipendistů, které Nadace podpořila na jejich profesní cestě v dětské paliativní péči.
Kateřině a dalším stipendistům držíme palce. V Nadaci věříme, že podpora mladých lidí má velký smysl a že se tím krom jejich profesního růstu budou otevírat dveře spolupráce pro další české odborníky se světovými špičkami v oblasti dětské paliativní péče a tím budeme postupně zlepšovat situaci rodin s vážně nemocnými dětmi.