27

březen
2022

Zahrada u domku zahradníka díky dobrovolníkům pořádně prokoukla

Máme za sebou parádní sobotu, kdy nám více než dvacet dobrovolníků hodně intenzivně pomáhalo od náletových dřevin a různého harampádí pročistit západní zahradu usedlosti. To je ta, která přímo sousedí s veřejným parkem. V blízké budoucnosti s ním bude propojená a přístupná všem.

V sobotu nám pomáhaly ženy, děti, muži, malí, velcí, sešla se opravdu výborná skupina. Všichni se do práce pustili naplno a nemohli se odtrhnout. Přestávky zkracovali, jak jen mohli. A jeden chlapeček byl dokonce smutný, když musel skončit.

Někteří dobrovolníci přijeli z Kladna nebo dokonce z Uherského Hradiště, což je cesta dlouhá přes 300 kilometrů. Neuvěřitelné. Mezi dobrovolníky byl i muž s autoimunitním onemocněním, který sám musí hodně šetřit své síly. Přesto nám pár hodin pomáhal. Líbí se mu, co Nadace na Cibulce plánuje a má v rodině dobrou zkušenost s mobilním hospicem Cesta domů, kde pracuje naše zakladatelka Katarína Vlčková. Přidal se k nám i lékař z laboratorního centra CLIP Kliniky dětské hematologie a onkologie v Motole, který má k poslání Nadace také blízko.

Někteří nám pomáhali už podruhé. Zvládli jsme společně mnohem víc práce, než jsme čekali. K tomu jsme si užili i táborák a opékání buřtů, atmosféru skoro jako na táboře. Moc vám všem děkujeme. Byli jste naprosto úžasní!

Zvládli jsme díky pohotové pomoci dvou maminek z našeho dobrovolnického týmu ošetřit i jedno malé zranění. Našli jsme dokonce slepýše, kterého jsme přesunuli z největšího pracovního ruchu o kousek dál do klidnější části zahrady.

Pěkně celý den shrnula maminka Klára, která nám po brigádě napsala, že Cibulku už v současném stavu vnímá jako duševní lázně. Pravda je, že jsme po tomto „lázeňském dni“ byli všichni dost rozlámaní, ale hlavu jsme si pročistili dokonale.  Tady je text od Kláry v plném znění:

V sobotu jsme s dětmi a mou maminkou strávily krásný a užitečný den na brigádě na Cibulce. Velmi si práci užil čtyřletý Kubík, který i doma projevuje velké nadšení při jakékoli činnosti s větvemi, kameny, zahradnickým náčiním, zejména s pilkami. Naše zahrádka je malá, takže velká plocha porostu na Cibulce je pro syna hotový ráj. Hlídací babička vozila druhého pětiměsíčního chlapečka v kočárku a já jsem se mohla rovněž pracovně vyřádit. Před pár dny jsem poslouchala rozhovor s ředitelkou Nadace rodiny Vlčkových paní Ivanou Plechatou. Ta zmínila funkci podobnou lázním, jako jednoho z mnoha prvků charakteristických pro budoucí službu areálu.

Dnes jsem o tom přemýšlela a takové lázně jsou to již nyní! Všichni brigádníci dnes načerpali energii při společné práci na slunci, v přírodě a na čerstvém vzduchu. Vyčistili hlavu, protřídili myšlenky a zvelebili další kousek usedlosti. Darovali své síly a čas a nazpět získali mnohem víc. Kromě ozdravného účinku dnešních lázeňských procedur jako ''odtáhni co největší větev či strom'', ''vykopej sloupek i s betonem'', ''odvez kopu kamenů v kolečku" a "vyhrabej skryté poklady v hlíně" i propečený špekáček s křupavým chlebem a hořčicí. Už teď se těšíme na další brigádu a děkujeme všem organizátorům a dobrovolníkům za jejich nasazení.“

Přidáváme pár fotek, kde vidíte stav zahrady před brigádou a po ní. K tomu v galerii najdete i dost fotek přímo z akce. 

Máme velkou radost, že nás podporujete a že vás to taky těší. Děkujeme!