25

říjen
2021

Záchrana Cibulky v roce 2021: dřevo na dvě roubenky, tisíce hodin práce a vše v suchu

Zvenku to sice zatím není moc vidět, ale na Cibulce už několik měsíců intenzivně pracujeme. Bezpečný postup vyklízecích a udržovacích prací jsme na místě konzultovali se statikem a odborníky na památkovou péči. Přinášíme malé průběžné shrnutí toho, co se v areálu letos děje.

Dělníci naložili přes padesát kontejnerů odpadu, převážně suti. Kdybychom spočítali čas všech lidí, kteří na záchraně Cibulky letos pracovali, dostali bychom se k polovině října zhruba na čtyři tisíce hodin,“ shrnuje základní statistiky František Brychta, vedoucí projektu Cibulka z týmu Nadace rodiny Vlčkových.

Práce jsou šetrné k chátrajícím budovám

V první fázi bylo třeba vyklidit budovy, kde bylo místy po pás suti. Vše se dělalo ručně, zcela bez pomoci strojní techniky. To v dnešní době není příliš obvyklé, trvá to déle, ale postup je k budově šetrnější. Pak následovalo zajištění stropů a krovů, aby nedošlo k jejich zhroucení.

Vyčištěné budovy dělníci takzvaně vystojkovali, tedy podepřeli pevnými dřevěnými konstrukcemi. Zvenku je viditelné zabezpečení balkónku. Uvnitř hlavní budovy jsou obdobné konstrukce až do stropu. Zpevnili jsme také krov. Spotřebovali jsme na to dřevo, které by stačilo na postavení dvou roubenek,“ popisuje František Brychta.

Důležité je udržet budovy přes zimu v suchu

V domku zahradníka i v části hlavní budovy dělníci odstranili vyzdívky oken, díky čemuž domy začaly mnohem lépe větrat a jejich zdivo vysychat.

Domek zahradníka jsme také vyčistili, vyspravili krov a provizorně zakryli střechu. Před zimou zakryjeme i celou střechu hlavní budovy, aby dovnitř už nezatékalo,“ upřesňuje další plán architektka Ivana Dvořáková z týmu Nadace rodiny Vlčkových. Dodává, že celý letošní rok na usedlosti probíhají pouze vyklízecí a nejnutnější udržovací práce.

Nejnověji dělníci zajistili štít jedné ze stodol, která je nejvíc staticky narušená. Do další fáze se dostala také architektonická soutěž, díky níž hledáme nejlepší možnou budoucí podobu usedlosti. Odborná porota složená z expertů na architekturu, krajinu, zdravotnictví a sociální péči ze 48 přihlášených týmů architektů vybrala pět, které se pouštějí do plánování nové podoby usedlosti Cibulka. Tu všech pět týmů detailně rozpracuje podle zadání, které konkrétně definuje budoucí využití celého areálu. Vítězný projekt bychom měli znát nejpozději během února 2022.

Díky, že nám fandíte. Pracujeme dál :-)