28

červen
2022

Naše první kino na Cibulce vyvolalo poutavou diskuzi o hromosvodech

Nedávno jsme v bývalé konírně usedlosti podnikli první pokus s promítáním filmu. A jsme nadšení z toho, jak se to nám i divákům líbilo. Vybrali jsme film, který je s usedlostí přímo spojený, jmenuje se Fiktivní deník Zikmunda Reacha a režíroval ho Josef Císařovský.  Prolíná se v něm fikce s realitou a různé časové vrstvy. Režisér Josef Císařovský během setkání a diskuze s publikem poutavě mluvil o síle lidských myšlenek i významu snů, ale také o práci na díle nebo o hromosvodech. To velmi zaujalo architekta Petra Hájka, který má hromosvody moc rád a ví o nich spoustu zajímavostí. Původně chtěl být totiž vědcem. Nedávno ho jeho práce architekta spojila s usedlostí, protože jeho tým pracuje na její kompletní nové podobě.  

Kromě filmu a diskuze se většina ze zhruba čtyř desítek diváků podrobně podívala i po celém areálu. Během komentované prohlídky si prošli jak zahrady, tak dostupné interiéry. První kino a vše s ním spojené se povedlo lépe, než jsme čekali. Možná to bylo i díky teplému letnímu večeru. Určitě něco podobného brzy zopakujeme.  

Chystáme se také připravit samostatný článek speciálně o hromosvodech z devatenáctého století, z doby biskupa Thun-Hohensteina, dva z nich se dokonce na Cibulce zachovaly dodnes. 

Fotky k tomuto článku poskytl fotograf Jan Řehák, který se zúčastnil prohlídky, promítání i diskuze.