24

březen
2022

Na pomoc nemocným ukrajinským dětem jsme zatím vyčlenili přes 5 milionů korun

Přesně před měsícem začala válka na Ukrajině. Změnila i naše každodenní fungování, protože část kapacit a zatím celkem více než 5 milionů korun věnujeme na pomoc jejím obětem. Pomáhají obě organizace založené Katarínou a Ondřejem Vlčkovými, Nadace rodiny Vlčkových i Zlatá rybka. Barvy ukrajinské vlajky jsou s našimi zakladateli shodou okolností spojené už od loňského léta, kdy se fotili na Cibulce. Tehdy jsme netušili, jak moc aktuální tato kombinace modré a žluté bude.

Rozhodli jsme se cíleně pomáhat těm, kterým pomáháme v Česku, vážně nemocným dětem a organizacím, které se o ně starají. První zásilku hygienických pomůcek a léků se díky spolupráci Nadace rodiny Vlčkových s českou DPN Opařany povedlo dopravit do kyjevské dětské nemocnice Okhmatdyt v uplynulých dnech. Dalším třem zařízením pečujícím o vážně nemocné děti jsme poslali finanční pomoc.

Od několika organizací na Ukrajině máme seznam toho, co potřebují. Kromě léků, hygienických potřeb nebo peněz jsou to také například trvanlivé potraviny, zdravotnické pomůcky, vozíky nebo antidekubitní matrace. S jejich pořízením nám pomáhají mnohé české firmy, ke kterým se brzy vrátíme v pokračování tohoto článku, protože jejich seznam se stále rozrůstá.

Tým Zlaté rybky má k dispozici prostředky na pomoc vážně nemocným ukrajinským dětem, které přicestovaly do Česka. Využije je na plnění jejich přání tak, jak je už sedm let Zlatá rybka plní českým dětem. Tým Zlaté rybky na Ukrajinu poslal také zásilku léků, zaměstnal maminku osmileté holčičky a ubytoval v části své kanceláře jinou ukrajinskou maminku se synem. S překlady potřebných dokumentů nám pomáhá maminka z Kyjeva, která studovala češtinu a aktuálně bydlí u jednoho z našich kolegů.

Pomáhat dětem zasaženým válkou plánujeme dlouhodobě, protože vnímáme, že každá pomoc je hodně důležitá. Je také povzbuzující vidět, kolik lidí se do pomáhání různými cestami zapojilo. Všem fandíme a jsme rádi, že je nás tolik, kteří vidí v pomáhání potřebným, a zejména těm nejohroženějším, smysl.