17

únor
2022

Pokáceli jsme nejrizikovější stromy v areálu a počítáme s vysazením nových

Netěší nás to ani trochu, ale bylo to potřeba. Jak jsme psali dříve, kromě budov se věnujeme i zahradám, o které desítky let nikdo nepečoval. Důsledkem toho nebyla třetina stromů na usedlosti Cibulka v dobrém stavu. Mnohé se podaří zachránit, ale některé loni v listopadu zkušený arborista Michael Fiala označil jako velmi rizikové. S ohledem na průběžné divoké povětrnostní podmínky jsme nechtěli riskovat, že by někomu ublížily.

Pravidla péče o dřeviny mimo jiné říkají, že jakékoli velké zásahy je možné dělat v zimě. I proto jsme nechtěli nepříjemné rozhodnutí odkládat. Po obdržení potřebných povolení jsme se pustili do neradostného, leč důležitého kácení výrazně oslabených stromů, z nichž už občas padaly větve, a byla otázka krátkého času, kdy by hrozilo větší nebezpečí.

Ve východní zahradě zmizel jasan u cesty vedoucí k horní bráně usedlosti. Většinu koruny měl už odumřelou a čněla přímo nad místo, kudy procházejí každý den lidé. Těsně u tohoto stromu pravděpodobně býval kompost. To vedlo k poškození kmene i kořenů stromu. V jeho spodní části došlo k velkému rozvoji hniloby. Zmizely také akáty nedaleko altánků v zahradě. Ty se všeobecně ve stáří stávají poměrně křehkou dřevinou, navíc byly prasklé a kmen napadla hniloba. Celkem z areálu zatím zmizelo devět stromů různých velikostí.

Nejsmutnější rozhodnutí bylo pokácet jírovec maďal na dvoře. Ten trpěl již letitým poškozením kmene a byl napaden jednou z nejnebezpečnějších hub – dřevomorem. V důsledku působení této houby dochází k rozkladu dřevní hmoty kořenů a dolní části kmene. Přestože takový strom na pohled často nejeví zásadní známky poškození, jeho nejdůležitější části jsou v kritickém stavu. Když strom stojí v místě, kudy často chodí lidé, nese to s sebou velké riziko.

U všech stromů se po jejich kácení potvrdilo, že jsme se rozhodli správně. Během prací se ukázalo, že kmeny nebo kořeny byly na několika kritických místech značně poškozené. Vše jsme zdokumentovali a část fotek k článku přikládáme.

Počítáme s tím, že v celém areálu vysadíme stromy nové. Uděláme to však s ohledem na rekonstrukci celé usedlosti později, až bude jasné, jak bude areál vypadat. Už začátkem letošního března veřejně představíme návrh nové podoby usedlosti Cibulka, který vzejde z několikaměsíčního architektonického workshopu. Na základě toho pak budeme plánovat zahrady, včetně výsadby nových stromů. V týmu, který bude usedlost obnovovat, bude i architekt, který se věnuje krajině.

Za obrazovou dokumentaci z kácení  jírovce maďalu děkujeme fotografovi Martinovi Salajkovi.