30

červenec
2022

Na Ukrajinu jsme poslali další dávku pomoci

Válka na Ukrajině trvá již několik dlouhých měsíců. Od samého začátku válečného konfliktu jsme cítili nutnost poskytnout lidem v postižených oblastech pomoc. Naši podporu jsme se od počátku rozhodli zaměřit cíleně na oblast, která je pro nás stěžejní i v Česku, na vážně nemocné děti a organizace, které o ně pečují. Již v březnu jsme odeslali zásilku hygienických pomůcek a léků do kyjevské dětské nemocnice Okhmatdyt a dalším třem dětským zdravotnickým zařízením jsme poslali finanční pomoc. Druhá velká zásilka, kamion naložený téměř třiceti paletami plen, dětských výživ, hygienických a zdravotnických potřeb, putovala na Ukrajinu hned vzápětí, začátkem dubna. 

Máme velkou radost, že se nám v polovině měsíce července podařilo vypravit do válkou zasažených oblastí další velkou zásilku materiální pomoci. Do ukrajinských zařízení v Užhorodu, Lvově a Ivano-Franskivsku jsme tentokrát odeslali především spoustu dětských kaší a sušených mlék v celkové hodnotě tři čtvrtě milionu korun. 

Z částky 5 milionů korun vyčleněné na pomoc Ukrajině jsme již využili více než polovinu. Dále aktivně komunikujeme s organizacemi na ukrajinském území a zjišťujeme jejich konkrétní potřeby. Zároveň se zaměřujeme i na pomoc ukrajinským rodinám s dětmi s život ohrožujícím nebo život limitujícím onemocněním, které před válkou hledají nebo našli azyl v České republice a momentálně se léčí zde. Jsme ve spojení s českými zdravotnickými zařízeními, do jejichž péče se rodiny s vážně nemocnými dětmi uprchlé z Ukrajiny uchýlily. Situace pro tyto rodiny nebyla nikdy jednoduchá, a ještě náročnější je teď, kdy jsou nucené pro své nemocné dítě hledat pomoc v neznámé zemi, často v provizorních podmínkách a bez odpovídajícího zázemí.  

Pomáhat rodinám, které mimo vážné nemoci jejich dítěte postihla i válka, plánujeme i nadále. Vnímáme, že čím déle bude válka trvat, tím bude tato pomoc důležitější a více potřebná pro každého a pro nejohroženější zejména.