Blog

22

zář

Film Jednotka intenzivního života se citlivě dotýká úplně každého

Když měl film Jednotka intenzivního života na konci srpna premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech a později i v pražské Lucerně, zůstali lidé tiše sedět i během závěrečných titulků a následně ticho vystřídal vřelý potlesk vestoje. Tento dokument je totiž silný a zážitek z něj trumfne spoustu trháků s hvězdným hereckým obsazením. Je totiž o něčem, co se týká úplně každého, ale stále se nám o tom příliš nedaří mluvit. Úplný závěr života a umírání je pro každého z nás vzácným a významným časem, ale bohužel je v naší společnosti pořád tabu a nejčastěji se odsouvá za zavřené dveře nemocnic.


14

zář

Začíná architektonická soutěž na novou podobu usedlosti Cibulka

Nadace rodiny Vlčkových vyhlašuje soutěžní workshop pro architekty, na jehož základě za pomoci odborné poroty složené z odborníků na architekturu, krajinu, zdravotnictví a sociální péči vybere budoucí podobu usedlosti Cibulka. Dvoufázová neanonymní soutěž s dialogem s porotou začíná veřejným vyhlášením dne 14. září 2021.26

čvc

V 94 letech si přeje zemřít zdravá, ve vzpomínkách se vrací za nemocným bratrem a rodiči

Příběh Štěpánky Šprynarové ukazuje, jak výrazně vážná nemoc v rodině ovlivní celý život. A to i v případě, že je delší než 94 let. Přestože jí bylo teprve deset, když její tehdy čtrnáctiletý bratr Jeroným zemřel, má dodnes v živé paměti, jak láskyplně ho tatínek objímal. Byl to nejintenzivnější kontakt, jaký s ním rodiče mohli mít, protože byl kvůli dětské mozkové obrně zcela upoutaný na lůžko a nemohl ani mluvit. Štěpánka se naopak celý život hýbe, jak jen to jde. Měla to i v náplni práce, během které se v různých akademických institucích věnovala výzkumy tělovýchovy. Pohyb je kromě vzpomínek její největší potěšení dodnes. Když jsme dokončili rozhovor v útulném pečovatelském domě v zapadlé uličce na pražské Malé Straně, kde už sedm let žije, vyrazili jsme na výšlap, který by dal slušně zabrat i člověku ve středních letech.


13

čvc

Představujeme vám novou ředitelku nadace

Máme neobyčejnou radost, že vám můžeme představit Ivanu Plechatou, novou ředitelku Nadace rodiny Vlčkových. Jakožto vítězka náročného výběrového řízení se k nám přidala od začátku července. Jak jsme uvedli už dříve, my dva (Katarína a Ondřej Vlčkovi) se plánujeme už trochu stáhnout a nadaci budeme dále podporovat hlavně z pozice členů její správní rady.